אבחון ארגוני

אבחון ארגוני – מקבלים את התמונה המלאה

עסקים, ארגונים ותאגידים מכל הסקטורים ובכל הגדלים, ממש כמו כל אורגניזם, נוטים "לסבול" מכאבי גדילה ושאר מיחושים עסקיים. על מנת למצוא את שורשי הכאב ולקבל את התמונה המלאה, אנחנו בגפן ייעוץ ניהולי וארגוני מתחילים תהליך של אבחון ארגוני, להבנה מעמיקה של המצב הקיים.

אבחון ארגוני – הפתרון שלנו

אבחון ארגוני הוא תהליך מעמיק בו אנו מבצעים בדיקה לרוחבה, לאורכה ולעומקה של החברה. האבחון כולל בין היתר: איסוף מדדים, ליקוט נתונים, ביצוע ראיונות עם פונקציות שונות, גיבוש סקרים ייעודיים וביצוע ניתוח מעמיק של המבנה, שיטות העבודה, התרבות הארגונית, ממשקי העבודה והקשרים הפנימיים והחיצוניים ולמעשה בחינה מדוקדקת של כל התהליכים המתרחשים בחברה.

דיפאק צ'ופרה גרס כי "אתה יכול להאמין לאבחון ולא לפרוגנוזה" וזה תופס גם בעולמות בהם אנחנו, גפן יעוץ ניהולי פועלים.

כשאנו מגיעים לארגון, קטן כגדול ומתחילים בדיאגנוזה, הפרוגנוזה והסכוּת רק תומכות בממצאים אותם אנו אוספים. בסיום תהליך האבחון מקבלים תמונה רחבה ומקיפה על החברה, כמו גם תובנות משמעותיות לפעולה שעולות בדרך כלל מתהליך עומק שכזה.

תהליך האבחון הארגוני

בתהליך האבחון של הארגון, אנו חותרים להבנה ודיוק האלמנטים השונים המרכיבים את הארגון, זאת במטרה לזהות פערים לקראת יעילות עתידית, להציג בפני ההנהלה הבכירה את המסקנות וההמלצות לשינוי וללוות אותם בתהליך ניהול השינוי ובתהליכי ההטמעה.

בתהליך האבחון אנו בוחנים בין היתר את:

  • המבנה הארגוני הקיים
  • שיטות העבודה והנהלים
  • הערכת משימות מפתח
  • האם יש סינרגיה ושותפויות והאם הן אפקטיביות, הסנכרון בין פונקציות שונות
  • האסטרטגיה ארגונית לשיפור הרווחיות
  • הביצועים הניהוליים בדרגים השונים ועוד

האפיון מתבצע ברמת מאקרו, דהיינו רמת הארגון וכן ברמת המיקרו, רמת הדרגים השונים. החל מההנהלה הבכירה המציגה את האג'נדה, החזון, התרבות הארגונית והיעדים, דרך דרגי הניהול השונים הנבחנים בכושר הניהול, מנהיגות, קבלת החלטות, תקשורת ויכולות בין אישיות, עבודה בסביבה מאתגרת וקבלת החלטות בזמני משבר.

כמו כן מתבצעים ראיונות עם פונקציות מרכזיות בארגון, הכל במטרה לקבל את התמונה המיטבית לדיאגנוזה המדויקת.

בסופו של תהליך האבחון אנו מציגים להנהלה הבכירה דוח מסכם, תמצית ניתוח ביקורתי, כמותי ואיכותי של פעילות החברה. המסמך מציג את הקשיים, המגבלות, נקודות החולשה והאתגרים אשר נמצאו בבדיקה ושטיפול בהם יסייע לארגון להשיג את מטרותיו.

מדוע חשוב לבצע אבחון ארגוני?

המפתח להצלחה של ארגונים במציאות של ימינו, הוא היכולת שלהם להיות אג'יליים – דהיינו, מגיבים ומסתגלים מהר לשינויים, גמישים בקבלת ההחלטות ונמצאים בפוקוס תמידי על מה שחשוב ומהותי. ביכולות הללו תלויה למעשה הישרדותו, הצלחתו ויעילותו של הארגון.

היום זה כבר ברור – ארגון המבצע אבחון, מעקב ובקרה שוטפים, ארגון אשר מתבונן, לומד ובוחן  לעומק את הווייתו ופעולותיו, מסיק מסקנות ומיישם תהליכי שיפור מתמיד, הופך ללא ספק לארגון חזק, העומד בבטחה אל מול תנאי אי הוודאות הקיימים, התחרות הקשה, תנודות השוק ואתגרי העולם העסקי.

שירותי הייעוץ של גפן יעוץ ניהולי
כוללים – סדנאות, יעוץ וליווי של
צוותי ניהול, יעוץ וליווי אישי של
מנהלים בכל הדרגים ובצמתי חיים/
קריירה קריטיים, כלי אבחון אישי/
צוותי/ארגוני וסקרים.

ליועצים בחברת גפן ייעוץ ניהולי ניסיון רב שנים בעבודה עם מנכ"לים והנהלות ואנו יודעים להצביע על תהליכים שהביאו לשיפור משמעותי ביכולת התחרותית של לקוחותינו.

שירותי הייעוץ של גפן יעוץ ניהולי
כוללים – סדנאות, יעוץ וליווי של
צוותי ניהול, יעוץ וליווי אישי של
מנהלים בכל הדרגים ובצמתי חיים/
קריירה קריטיים, כלי אבחון אישי/
צוותי/ארגוני וסקרים.

הלקוח במרכז

שחר בן מויאל, משנה למנכ"ל, משק אנרגיה

"זיו ומתי ליוו את חברתנו בתהליך שינוי מבנה והתאמתו להתרחבות משמעותית של חברה שהונפקה לאחרונה‎. עבודתם של זיו ומתי בוצעה במקביל לעבודה אסטרטגית ועבודתם היוותה נדבך משלים משמעותי ליישום ‏האסטרטגיה באמצעות ניהול ובניה נכונה ומדויקת של המשאב האנושי‎. זיו ומתי ממשיכים ללוות את החברה ביישום השינוי המבני ‏‎ ובסיוע להתאמות הנדרשות‎. זיו ומתי מבצעים את עבודתם במקצועיות עילאית בצרכי החברה וההנהלה כל זאת ברגישות ועדינות הנדרשת ‏בהתנהלות מול המנהלים והעובדים‎. ממליץ בחום‎!‎"

הצטרפו להצלחה!

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן